Управління

Інноваційні аспекти управління школою

Суспільно-політичні зміни в Україні висвітили нові завдання і проблеми перед системою освіти, і модернізація освіти набуває нових реалій, оскільки від них значною мірою залежить цілісне відновлення змісту освіти, одержання школярами нового досвіду, адекватного сучасним вимогам життя.

Новий етап розвитку суспільства вимагає від особистості відповідального ставлення до життя, компетентності при вирішенні складних життєвих проблем.

Сучасна людина особливу увагу приділяє тому, як пізнає, що робить, у що вірить. Гамлетівське питання «Бути чи не бути?» трансформувалося в роздуми, як бути та яким бути, як прожити своє життя, якими цінностями його вимірювати.

Сучасне суспільство змінюється досить швидко, важко прогнозувати навіть найближче майбутнє. Тому неможливо передбачити, які знання можуть знадобитися дитині в її позашкільному житті, а які ні. З огляду на це в сучасному закладі освіти першочерговим стає завдання не накопичення дитиною інформації, а розвиток мислення, вміння аналізувати ситуацію, планувати результати, самостійно здобувати й переробляти інформацію, перетворювати знання на інструмент пізнання інших видів діяльності, уміння конструктивно взаємодіяти з іншими,тобто стає провідним компетентнісно орієнтований підхід до освітнього простору школи.

Навчання та виховання у школі охоплює той період життя людини, коли активно формується її неповторне "я", визначається життєва позиція та моральні принципи, звідси - і високий ступінь відповідальності школи стосовно забезпечення умов реалізації особистісно-орієнтованого освітнього середовища. Цей стратегічний орієнтир визначає і зумовлює особливості побудови навчально-виховного процесу школи.

Сучасні пріоритети освіти зумовлюють утвердження учня і вихованця як вищої цінності та мети освітнього простору школи.

Одним із головних аспектів такого навчання є створення умов для реалізації кожним учнем власної освітньої траєкторії, зумовленої його навчальними можливостями, інтересами, задатками та здібностями, і яка розгортається у площині цінностей особистісного розвитку.

Інноваційний шлях розвитку суспільства, на який стала наша держава, можливо забезпечити лише сформувавши покоління людей, які мислять і діють по-інноваційному, які є конкурентноспроможними на ринку праці, звідси - значна увага до загального розвитку особистості, її самостійності у прийнятті рішень, комунікативних здібностей, культури мислення, розвитку соціальних навичок та у життєтворчості особистості, яка допомагає дитині усвідомити, осмислити та осягнути життєву проблему, побудувати власну траєкторію життя

Кожна людина – проект світу та смислу, і несе в собі особливу місію. У цих глибоких за змістом словах закладена проектна сутність життєтворчості серцевини компетентнісно спрямованої освіти, яка зорієнтована у ХХІ століття.

Ці стратегічні вимоги часу були покладені в основу Програми розвитку нашої школи.

Реалізуючи експериментальну програму, кожна школа обирає своє бачення на проблему життєтворчості особистості.

На яких же засадах працює наша школа :

По-перше, на життєтворчій спрямованості та компетентнісному підході до навчально-виховного процесу.

По-друге, на ідеї гуманізації.

По-третє, на принципі діяльнісного і практичного спрямування системи навчання і виховання учнів школи.

По-четверте, на принципі відкритості.

По-п’яте, на ідеї демократизації укладу шкільного життя.

По-шосте, на принципі особистісно-орієнтованого навчання.

По-сьоме, на принципі інтеграції у світову систему.

По-восьме, на принципі саморозвитку та самоорганізації особистості, гнучкості організаційних форм.

Розвиток школи в контексті педагогіки життєтворчості особистості в нашому закладі розглядається як система взаємопов’язаних і якісних дій в аспекті:

·    утвердження життєтворчої і культуротворчої спрямованості освітнього простору школи;

·    демократизації шкільного життя;

·    випереджувальної освіти;

·    діяльнісного змісту навчання;

·    розробки нових моделей розвитку школи;

·    принципу відкритості;

·    гуманізації освіти;

·    переорієнтації освіти на особистісну і компетентнісну спрямованість;

·    зміни змісту освіти, технологій навчання і виховання;

·    формування освітніх нових програм і проектів;

·    принципу самовдосконалення та саморозвитку особистості.